Pracodawcy w Polsce coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców. Należy jednak pamiętać, że zatrudnienie osoby z innego państwa, szczególnie spoza Unii Europejskiej, jest dużo bardziej skomplikowane i czasochłonne niż zatrudnienie obywatela polskiego. Co do zasady zatrudnienie cudzoziemca – czyli osoby nieposiadającej polskiego obywatelstwa – wymaga uzyskania zezwolenia na pracę. Warunki zatrudnienia cudzoziemców w Polsce nie są jednak jednolite – różnią się m.in. w zależności od kraju pochodzenia, a także rodzaju wykonywanej pracy.
Ponadto od 1 czerwca 2025 r. istotnie zmieniają się przepisy regulujące zasady i procedury zatrudniania oraz legalizacji pobytu cudzoziemców w naszym kraju. Są one zawarte przede wszystkim w ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Niektóre kwestie związane z zatrudnianiem obcokrajowców – zwłaszcza za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej – są z kolei unormowane w ustawie z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
W związku z nowymi regulacjami pracodawcy muszą przygotować się na nowe obowiązki o charakterze administracyjnym, rozszerzone wymagania formalne oraz surowsze sankcje za naruszanie przepisów. Nie będzie możliwe legalne zatrudnienie w ramach zezwoleń na pracę cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie wizy wydanej przez inne państwo strefy Schengen. Wprowadzono także pełną elektronizację procedur związanych z legalizacją pracy cudzoziemców oraz nowe obowiązki informacyjne i dokumentacyjne.
W poradniku „Zatrudnianie cudzoziemców 2025” pracodawcy planujący zatrudnić cudzoziemców lub już ich zatrudniający znajdą istotne informacje i przystępne wyjaśnienia, które pomogą im dopełnić wszystkich formalności na nowych zasadach.
„Zatrudnianie cudzoziemców 2025” – czego dowiesz się z publikacji?
Z publikacji „Zatrudnianie cudzoziemców 2025” dowiesz się m.in.:
- jak na nowych zasadach przebiega proces zatrudnienia w Polsce obywatela UE lub państwa EOG bądź cudzoziemca spoza UE,
- kiedy potrzebne jest zezwolenie na pracę, a kiedy wystarczy procedura oświadczeniowa,
- z jakich powodów może nastąpić odmowa wydania zezwolenia na pracę,
- jak działa nowy mechanizm z zastępujący test rynku pracy.
Książka „Zatrudnianie cudzoziemców 2025” zawiera przykłady, zestawienia tabelaryczne i wzory dokumentów. Jest niezbędnym narzędziem przydatnym w pracy każdego specjalisty ds. kadr, jak również osoby zajmującej się procesami rekrutacji. Zainteresuje też pracodawców, dyrektorów działów HR, pozostałych kierowników wyższego szczebla oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w tym zakresie.